הדור החדש של מכשירי הנייטרוס

חב' טולדנט משווקת את הדור החדש של מכשירי הנייטרוס , דגם PC האוטומטי.06292892b-מכשיר-נייטרוס1
מערכת זו מכילה בנוסף למערכת הסדציה גם מערכת להחייאה נפרדת המאפשרת שימוש בו זמני גם להחייאה.זאת כמובן בלי ניתוק המתרפא ממערכת הנייטרוס. כמו כן קיימת במערכת  ערכת סקווינג'ר אקטיבית היחידה מסוגה בעולם.
הערכה אפקטיבית ביותר ושומרת על הצוות המטפל משאיפת גזים מיותרים. מכשיר הנייטרוס החדש מעוצב בקפידה בכפוף לדרישות הארגונומיות המחמירות. למכשיר זה יש את כל התקנים המחמירים של ה A.D.A , F.D.A ותקן ארופאי CE ,כמו כן בקרת איכות ISO 9001. המכשיר ניתן בחלקיו החשובים  לחיטוי באוטוקלאב- כולל המסיכות הרב פעמיות והצנרת הגמישה של המכשיר!!! התקנות המכשור והתשתיות מבוצעות אך ורק לפי תקן וכמובן על ידי צוותים שעיסוקם ציוד ומיכשור דנטלי ואשר מבינים את תפקידו של כל חלק ,אביזר או מכשיר השייכים למרפאת השיניים.!!! כל מערכת נבדקת היטב מראש למניעת התקנה לקויה ומניעת דליפות גזים ן/או חיבור לא מתאים. בנוסף-חברת טולדנט משווקת את כל מגוון השקעים והאביזרים לקיר ולטיח.

תקנות והוריות

החל משנת 2001 יש הנחיות חדשות של משרד הבריאות (בריאות השן) המסדירות שימוש בגזים לצרכי רפואת שיניים והמתייחסות לסוג המיכלים וצבעם. אספקה ע"י מורשים בלבד. מיכל עם רישום חוקי ובעל תו ייצור רק ע"י המורשים לכך בלבד. יש לזכור כי האחריות לשימוש לגזים לרפואת שיניים : חמצן רפואי ונייטרוס אוקסיד החל מרגע יציאתם מהמיכל דרך הצנרת ועד למטופל הינם של הנהלת המרפאה ושל הרופא המטפל .

גז צחוק זה לא מצחיק

כיום אנו משתמשים בחלק גדול ממרפאות השיניים במערכות גז הצחוק לצורך הרגעה בהכרה (Conscious Sedation). גז הנייטרוס אוקסיד אשר מוכר בכינויו העממי גז הצחוק,התגלה לפני יותר מ-200 שנה ! והשימוש בו לצרכים כירוגיים ידוע כבר כ-150 שנה! גז הנייטרוס אינו הכרחי לצורך טיפולי שיניים אך מאפשר לרופאי השיניים לטפל ביתר רוגע ויעילות,כשיתרונותיו רבים ביותר,בין היתרונות אנו מונים :עליית סף הכאב,שיפור יחס המטופל לכאב והפחתת פחדיו ודאגותיו מפני הטיפול בבטיחות מוחלטת. אחד היתרונות הגדולים בשימוש הינו חוסר התלות והמיידיות בהשפעת גז הנייטרוס מחד והעלמות השפעתו עם הפסקת הטיפול באופן מיידי מאידך.

המטופל נמצא בהכרה מלאה,מגיב להוראות הרופא המטפל והאינטינקטים ההגנתיים שלו אינם נפגעים.

היתרונות לרופא המטפל בגז:
1.שיתוף פעולה מלא עם המטופל
2.יעילות מוגברת של הטיפול
3.מאמץ פיזי מופחת
4.מאמץ מנטלי מופחת
5.שיפור בתדמית המרפאה
6.הפחתת המתח ביום העבודה

היתרונות למטופל בגז הנייטרוס:
1.ירידה ניכרת בחרדה ובפחד
2.עליה בסף הכאב
3.משך זמן הטיפול אינו מהווה בעייה (הזמן כאילו נעצר )
4.ירידה בזכרון הכאב
5.ירידה בצורך בטיפול מקדים

למי יעיל הטיפול בגז הנייטרוס:
לילדים,מתבגרים,מבוגרים,חולים עם בעיות בריאות קשות כגון סוכרת,חולי לב,חולי אפילפסיה,בעלי נכויות כגון שיתוק מוחין ופיגור שכלי,וכ"כ למתרפאים
בעלי רפלקס הקאה מוגבר וכדומה.

מה עושה גז הצחוק עבור המטופל:
1. מוריד לחלוטין פחד,עצבנות ומתח הקשורים לטיפולי שיניים.
2.מאפשר לנשום חמצן בריכוז גבוה בהרבה מהקיים באויר החופשי ומביא לתחושת הרגעה עמוקה מכך.
3.מפחית עד למינימום תחושות של אי נוחות.
4.מאפשר ביצוע אילחוש מקומי ללא תחושת אי נוחות, עם תוצאות טובות יותר לרוב ובכמות מופחתת של חומר לאילחוש.
5.גז הניייטרוס אינו דומה לסמי הרדמה כי המטופל תמיד בהכרה,בדר"כ גורם לתחושת חמימות ובטחון ולתחושת "ריחוף ".

בסקר שנעשה בארה"ב נמצא כי השימוש בגז הצחוק נפוץ ביותר בקרב רופאי שיניים צעירים,השימוש בגז\ הנייטרוס פופולרי עד כדי כך שבסקר התברר כי מעל 85% מהפדודונטים בארה"ב משתמשים בו בעבודתם. ו-מעל 50% מרופאי השיניים הכלליים. מסתבר כי גז הצחוק-נייטרוס אוקסיד-הוא החומר השכיח ביותר לשימוש בשל השפעתו המהירה לדיכוי מרכזי,השפעתו אינה טוקסית ועם מעט מאד תופעות לוואי.אנו משיגים סדציה הכרתית בזמן קצר בעזרת גז הצחוק ומבטלים אותה מייד בתום השימוש.

מחקרים מצביעים כי גז הצחוק משפיע על תפקוד פסיכו מוטורי,יכולת למידה,הזיכרון ומצב הרוח.
סדציה בעזרת הנייטרוס אינה פוגעת ביכולת הקוגניטיבית ולכן המטופל יכול להמשיך בפעילויותיו הרגילות מיד בתום הטיפול.
השפעת גז הצחוק נרחבת מאחר והוא מכוון ישירות לרצפטורים האופי ואידים במוח.

לסיכום: גז הצחוק הינו דרך יעילה ביותר לשימוש וטיפול ברפואת השיניים